"Ha a természet törvényei diktáltak volna, akkor mi ott, akkor meghaltunk volna."

Hétvégén otthon voltam szüleimnél. Ott volt nálunk Ákos is, a nagybátyám. Apukám érdekes dologról kezdte kifejteni a véleményét. Arról beszélgettek, hogy mi természetes, mi természetellenes, mi kedvező, mi káros, és mi ez a nagy felbolydulás a zöldek részéről. 

Abban igazat adok, hogy a természet a mi káros kibocsátásainkat meg sem érzi. Őszintén szólva logikus, hogy a benzingőzzel, kerozinnal, olajjal, szeméttel nem a természetben teszünk kárt, hanem magunkban, emberekben. Gondoljatok bele... egy-egy vulkán kitörés micsoda szénmonoxid kibocsátással jár, mekkora füst és koromfelhő borítja be a levegőt, szennyezi a környezetet? 

Globális felmelegedés? Jégkorszak? "A vulkáni kitörés ereje 15 kilométeres magasságba is képes kilökni a kráterből a port és a gázokat, amelyek gőzzé változnak, és az erős szél széthordja az egész fölgolyón. Ez a pára hónapokig, sőt évekig is útját állhatja a napsugaraknak, és ily módon erősen befolyásolja az időjárást."

Miről beszélünk? A természet akkora égzengéseket, hurrikánokat, lávatengereket, szélrohamokat, földrengéseket, cunamikat gerjeszt önmagától, amit mi csak remélünk, hogy nem fogunk a saját bőrünkön megérezni. Habár már most is érezzük valamilyen szinten. Apukám felhozott néhány példát. De ha belenéztek a tévébe, ti is láthatjátok, hogy az összes műsorban elvétve kijelentik, hogy tulajdonképpen tök normális az, ami történik körülöttünk. "Már 80 éve, hogy ilyen volt..." Szóval volt akkor is. Apukám erre azt mondta, hogy akkor azért nem foglalkoztak ezzel annyira, mert akkor még nem tudták mindenféle széndioxid-kibocsátásra, meg dezodorok káros hatására kenni a történteket. 

Miért lenne olyan nagy szó, hogy jégkorszak lesz? Vagy globális felmelegedés? Ezek is tök normális dolgok a Föld létezésének szempontjából. Szerintem mindenki tisztában van vele, hogy volt már szó a Föld történelmében jégkorszakról. Nem is egyről. Akkor még aligha léteztünk. Semmi közünk nem volt hozzá! Össze-vissza beszélnek a tv-ben, a rádióban, az újságokban, hogy milyen felelőtlen társadalom vagyunk, hogy mennyire hazavágjuk szegény Földanyát. Dehogy vágjuk... még csak meg sem piszkáltuk. Ha az emberiség kiírtja magát, az az ő baja, valóban, szívás, de a Földnek ez meg sem fog kottyanni. Ha az ózonréteg felmondja a szolgálatot, akkor mi majd szénné égünk, de a Föld meggyógyítja magát. 

Arról is beszélgettünk, hogy mi természetes és mi nem természetes? És egyáltalán jó-e ez az evolúciónak, amit mi, emberek csinálunk? Erre az volt a válasza, hogy az evolúció mi vagyunk, meg a csigák, meg a majmok, meg a hangyák, és minden élő. De mi is ebbe tartozunk. Ha az evolúció úgy döntött, hogy képesek legyünk meggyógyítani betegeinket, akkor gyógyítsuk. Egyesek ellene vannak, hogy az életképtelen emberek gyógyítása és ápolása továbbra is fennmaradjon, hiszen a túlnépesedés és a már vagy eddig is nemzőképtelen emberek sokasága a mérvadó.Egy elöregedő társadalom tagjai vagyunk, ha tetszik, ha nem. Ma már nem szülnek sok gyermeket, akik megtehetnék, akik meg nem tehetnék meg, szülnek, ahol és amikor csak tudnak, még ha nem is direkt. Így kevés a munkaképes ember, és sok a munkaképtelen, szegény ember, beszéljünk itt Afrika hatalmas részeiről, vagy Ázsia nyomornegyedeiről, ahol sokszoros a születések aránya a fejlett országokéhoz képest. Emberek, szüljetek! Lehetne mondani, ugye? De mi erre a válasz legtöbbször: "Á, én ilyen világba nem szülök gyereket. Á, én nem teszem ki a gyerekemet ennek a szörnyű helyzetnek. Á, én nem hozok világra gyereket ilyen politikai és gazdasági bizonytalanság idején." Végül úgy is megmagyarázzák, hogy miért nem, mert azt gondolják, hogy okosak. Aztán persze nem lesz nyugdíj. Ki tartaná el az idős embereket, ha nem a fiatalok? Ma már nincsenek magán nyugdíjak, vagy legalábbis nagyon kevés a világban. Nem azt a pénzt kapják, amiért ők megdolgoztak, hanem amiért mi majd megdolgozunk. De ha kevesen vagyunk, akkor vagy ők szenvednek, mert nem tudjuk őket eltartani, vagy mi szenvedünk, mert hatalmas adókat rónak ki ránk, amivel kevesünk pénzét igen csak megcsapolják. Erről ennyit, igazából nem is erről akartam beszélni.

Hanem mi természetes és mi nem? Apukám azt a példát hozta fel, hogy mivel természetesebb egy hegedű, mint egy szintetizátor? És igaza van... A hegedű ugyanolyan természetben nem előforduló hangot bocsát ki magából, mint a szintetizátor? Csak mert fából van (halott fából), mennyivel lesz természetesebb, mint egy műanyag szintetizátor? Abszolút egyetértek vele. Nem attól leszünk természetesebbek, ha ellene megyünk a technikának. Tulajdonképpen az is természetellenes, hogy én élek. Mondta Apukám. És az is, hogy anyukám él. Én császármetszéssel születtem. Ha a természet törvényei diktáltak volna, akkor mi ott, akkor meghaltunk volna. Együtt. Szép, romantikus kép, mi? És ezek után ki dönti el, hogy hol a határ? Hogy mi a természetes és mi nem? Ki dönti el, hogy azok a szerencsétlenek helyesen tették, hogy ledobálták a babákat a Taigetosz-ról, vagy sem? Ki dönti el, hogy az a nő jól tette-e, hogy megszült nem tudom én hány fogyatékos gyereket, vakot és egyéb betegséggel élőt? Hagy áruljam el, hogy ez a nő szülte meg Beethovent is... Ezt már bizonyára sokan hallottátok, nekem ma reggel mesélte Robi. 

Szóval tele vagyunk kérdésekkel, mi a helyes, mi nem helyes, stb... De az tuti, hogy a természet nem azért olyan, amiket mi csinálunk. Félreértés ne essék, nem támogatom a felhalmozást, a tárgyfüggőséget, a habzsi-dőzsit, a mértéktelen fogyasztásokat. De akkor mondják azt, hogy azért ellenzik, mert a szegény embert elnyomják, mert a szegénynek rossz, hogy a gazdag gazdag, mert a gazdag nem ad a szegénynek, nekem mindegy, de ne kenjenek minden hülyeséget a természet megölésére. Ez csak egy álca, hogy elérjék, amit akarnak a nagyok. Nem tudom még, hogy mi az, ami készül, de valami készül.  




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

ajaj...

Nunca me olvides